הערכים החקוקים בליבנו...

אתיקה אישית ומקצועית

גישה אקולוגית לסביבה הטבעית והבנויה

מקצוענות רחבת אופקים

סולידריות - גישה אוהדת לאחר

חתירה לאסתטיקה בעלת יופי חיצוני ופנימי כאחד

פרופ' אדר' בני ראובן לוי

ראש בית הספר

עיקר ייעודו של בית הספר לארכיטקטורה באוניברסיטת אריאל הוא חינוך לאדריכלות המושתתת על ערכים בני קיימא. במסגרת זו סטודיו פרויקט הגמר מעודד מחקר תיאורטי ופעולה יצירתית, בו זמנית, באמצעות למידה משותפת של כל משתתפיו.

בבסיס פרויקט הגמר הסטודנטים הבוגרים מציבים עמדה ביקורתית על הקיים, מתוך הכלת רוח הזמן ורוח המקום כאחד, וזאת לקראת יצירה אדריכלית ערכית ורלוונטית. זהו מסע של תהייה, עיון, ניסוי, דימוי, וביטוי אינדיבידואלי של חווית מקום מוחשי, מעורר מחשבה, רגש והזדהות. פעולת הסטודיו כולו משמשת גם שדה למסר המובע במכלול עבודות הסטודנטים והנובע מהערכים היסודיים של בית הספר לארכיטקטורה.

עם סיכום לימודיהם של הבוגרים, ולאחר שנת לימודים מפרכת, מאתגרת ומרתקת שעברנו, במיוחד לאור האתגר הייחודי שהציבה בפנינו מגפת הקורונה, אותו חצו הבוגרים בהצלחה יתרה, הם כקודמיהם, ניהלו, אצרו והקימו באופן עצמאי גם את התערוכה המקוונת שלפניכם. כך הם גם פונים אל הציבור כאדריכלים רעננים, שאפתנים, איכותיים ומשרתי ציבור.

הפרויקטים המוצגים בתערוכה זו הם התוצרת המגוונת של הבוגרים ושל הסטודנטים המצטיינים,  תוצרת הנובעת ממאמציהם לחשוף סוגיות ודילמות, להגדירן ולהציגן בשפה אדריכלית אישית, מתוך הבנת והפנמת העבר וההווה ושאיפה לעתיד טוב יותר.

תודתי נתונה לכל אנשי בית הספר על ההשקעה הרבה שהשקעתם, במיוחד בסמסטר המקוון האחרון. מאמץ זה נושא פרי בדמות פרויקטים משובחים של הסטודנטים.

בני מחזור הבוגרים הנוכחי יוצאים כעת אל העולם הרחב, מחוזקים, נחושים, ועם מטען ערכי ומקצועי עשיר.

ואתכם, בוגרות ובוגרים יקרים, אני מברך בברכת דרך צלחה, שלאורכה תמצאו עניין וסיפוק, אישי ומקצועי, ובמהלכה גם תשפיעו על סביבתכם מהטוב שבכם.

יחד עם ההתבגרות, ההתפתחות, ההשכלה, ההתמקצעות וההתמודדות עם האתגרים שלפניכם, חשוב לשמור תמיד על ממד של תמימות, כי בתוכה נמצא השורש לאופטימיות.

לכן אני מקדיש לכם את מילותיו של אנטואן דה סנט-אכזופרי:

 "…בהיותי ילד קטן גרתי בבית ישן-נושן, שלפי האגדה הוטמן בו אוצר. אמנם איש לא מצא את מקום המטמון, ואולי אף לא ביקש לגלותו, אולם היה איזה קסם בהרגשה זו, כי בביתי צפון סוד גדול ונפלא…"

שלכם באהבה,

בני

אדר' איציק אלחדיף

"אפילו מעשה מוסרי שלו אין שום תקווה ליצור שינוי ..מיידי ונראה לעין יכול להפוך, באיטיות ובעקיפין, לבעל משמעות פוליטית רחבה." וסלב האבל

הקשר המשולש בן יצירה, חברה וזמן הוא קשר עמוס הפכים וניגודים, כמו האדם עצמו. לעתים נדמה שאכן קיים קשר ברור בין היוצר, בין יצירתו, בין הזמן ובין החברה שבה הוא חי, ולעיתים- מעין מרד הדמיון בהגיון- מופיעות דוגמאות שממחישות שאין זיקה, לתקופה, למצוקות ולשמחות החברתיות. יצירה אדריכלית היא, במידה רבה, ישות בפני עצמה וכמו האדם, מתקיימת במסגרת חברתית כלשהי, לעתים גלויה ולעתים נפשית וסמויה. לא לכל דבר יש סיבה מוחשית, לאדם יש סיבות נוספות, המעוגנות בעצם היותו אדם עם רעיון ועם תשוקה לעשות. מטרת המעשה: קצת כמו לשאול על משמעותה של האמנות, שאלה שתישאר ללא מענה, אך המניע, שהוא כמובן עניין שונה מהמטרה הוא האופטימיזם- עצם העשייה המבוססת על שביב התקווה לשנות להניע לרגש לתקשר עם הזולת בני זמננו והבאים אחריו.

בשנת פרויקט הגמר כל מחזור מביא אתו צליל אחר, נראטיב אחר טמפרמנט אחר- ואתם ללא ספק הייתם במובנים רבים- אחרים מורכבים ומיוחדים ולו עקב הסמסטר המיוחד של עת הקורונה. ניתן לומר שלמרות ואף על פי כן גילינו את חוזקנו במגבלות, הריחוק יצר קירבה יוצאת דופן שלבטח תישאר עמנו.

עבורי הצלחתכם אינה רק תוצר כי אם ואולי בעיקר- הדרך שכל אחד ואחת מכם עבר.  כפי שפרסונס כותבת: 'אתה גדל עם השאיפה, אתה לומד מן ההתנסות אבל אתה זוכה בעיקר מתוך העשייה'.

אני מבקש להודות לכם על הזמן המשותף שלנו, על ההיכרות אתכם; כי בכל מגע שכזה אני מכיר, אני לומד אני משתנה וזו זכות גדולה. כל אחד מכם יצר מעשה יצירתי ומשמעותי, כדי לעשות זאת, ככל הנראה  צריך להיות 'קצת' אחר- כל אחד מכם עם האחרות שלו וכל אחד עם הסיפור שלו.

האמינו בעצמכם וביכולתכם ואם זה לא מספיק דמיינו את משאלותיכם, ובכל מקום שתהיו תעשו שיהיה מעט יותר טוב.

המון בהצלחה!

איציק אלחדיף

אדר' אודי מנדלסון

"אט אט אני מתחיל לתפוס את האבסורד במשימה שהצבתי לי . יש לי תחושה שאני מנסה להגיע למקום מסוים, כאילו ידעתי מה ברצוני לומר , אבל ככל שאני מתקדם ,כן מתברר לי ביתר שאת שהנתיב אל היעד אינו קיים . עלי להמציא את הדרך עם כל צעד , ופירושו של דבר שלעולם לא אדע בוודאות היכן אני נמצא. הרגשה של תנועה במעגלים ושל חזרה מתמדת לאחור , של פניה להרבה כיוונים בבת אחת. וגם אם אצליח להתקדם קצת , אינני משוכנע כלל שהתקדמות זו תוביל אותי למקום שפני מועדות אליו. לדעתי עצם העובדה שאתה נודד במדבר אין פירושה שיש ארץ מובטחת."

באם אנו, האדריכלים, איננו תופסים את עצמנו אך כנותני שירות ופותרי חידות של שטחים וצורה במרחב , אלא אנו רואים עצמנו כיוצרים וכהוגים , הרי עלינו להבין שחווית תהליך היצירה המצוטטת, אותה מתאר הסופר היהודי אמריקאי פול אוסטר, בספרו 'המצאת הבדידות' , היא זו שמעתה תהיה מנת חלקנו. אנו נקראים לבחור ב'כורח' של היות בתנועה תמידית של חיפוש ויצירה,  אך שומה עלינו "להמציא את דרכנו עם כל צעד" , זאת מתוך ידיעה ברורה שחרף כל מאמצינו , לא תהיה לנו אף פעם כל ערובה שקיים יעד וגמול, מציאותי או מדומיין במקום אליו פנינו מועדות.

ברוכים הבאים לכל האדריכלים החדשים !

אודי מנדלסון.

אדר' מיכל משה

העולם נברא מאהבה, 

מתקיים מכוחה,

ומתפורר בהעדרה,

שנה של עבודה צמודה,

מקרוב ומרחוק,

פנים אל פנים, כתף אל כתף,

בסטודיו ובזום,

והגעתם אל קו הגמר,שהוא קו של התחלה

חדשה.

תודה לכם על שנה מאתגרת

ומרתקת, על עבודה מעמיקה

ולא מתפשרת.

הוסיפו אהבה

לאורך הדרך שלכם,

עלו, התעלו והצליחו.

אדר' נועם סרי לוי

חברים יקרים. זהו. סיימתם דרך ארוכה של חמש שנות לימוד. אני מניח שבמהלכה עברתם רגעים מהנים, רגעים קשים, לילות ללא שינה, אתגרים, ריגושים ומה לא.

מצד אחד סיימתם מסע ארוך אך מן הצד השני אתם מתחילים לפסוע כעת בדרך חדשה, מתמשכת, מרתקת ומשמעותית.

הייתה לי הזכות לפגוש את חלקכם כמנחה בסטודיו שנה א'. המפגש שלי עמכם בפרויקט הגמר מהווה מבחינתי סוג של סגירת מעגל.

בבואי להנחות אתכם בפרויקט הגמר אחת המטרות שהצבתי לעצמי הייתה לעודד אתכם לחזור ולנבור שוב מחדש ב"אני" שבכם, הנקי הטהור ההוא של שנה א' עוד לפני שהשתכללתם. מהניצוץ הזה יצאנו לדרך.

ואכן, כל אחד ואחד מכם בחר לעסוק בפרויקט הגמר בנושא אישי ובמקום הקרוב לליבו, מה שהפך את הפרויקט להיות בבואה של עצמכם וליצירה אישית של כל אחד מכם.

במהלך השנה עברנו חוויות וטלטלות לא פשוטות הן ברמה האישית והן ברמה הכללית של ימי הקורונה.

בתקופה זו גיליתי את הבן אדם שבכם את הטוב שבכם ואת החוסן שלכם.

תקופה זו הפכו אותנו למשפחה אחת גדולה ומגובשת.

מההיכרות שלי עם כל אחד ואחת מכם, עם המטען האנושי שלכם, עם הלב הענק שלכם ועם הרגישות שלכם, אני משוכנע שתהיו אדריכלים טובים.

כפי שציינתי לא פעם, אדריכל צריך להיות ניחן בשתי תכונות בסיסיות, אהבת אדם ואהבת הסביבה, כדי ליצור מקום טוב יותר.

תמיד תפעולו מתוך אהבה ושמחה ואף פעם אל תפסיקו לשאול, להסתקרן וללמוד.

בהצלחה

נעם.

אדר' אלכס קרט

קשה להאמין, אבל השנה הזאת הסתיימה.

הסתיימה בהצלחה, באקורד מרשים ומקצועי כסיכום אמיתי לשנת עבודה מאומצת, מלאת קשיים ואתגרים.

בתחושותיי אני גאה בתוצאות, גאה להיות חלק מבית הספר שהעניק לכם את הבסיס לחיים המקצועיים, זרע בכם את התשוקה לארכיטקטורה תוך שמירה על הערכים, הבנת הסביבה, הקשבה לזולת ועזרה הדדית.

התמזל מזלי וזכיתי בהזדמנות יוצאת דופן ללוות אתכם מהיום הראשון של הלימודים ועד היום האחרון דרך כל חמש שנות הלימוד. יחד עברנו הרבה וכל שנה נפרדתי מכם ובשנה הבאה, לשמחתי, פגשתי אתכם שוב. כך "גדלתי" איתכם ולמדתי מכם. למדתי להכיר כל אחת ואחד מכם, להקשיב יותר, להבין יותר, לחשוב איתכם, להתלבט ולחפש יחד את הדרך, שאני מאמין, תוביל אתכם בחיים אל ההצלחה ואל הסיפוק המקצועי.

לפני שנה הסטודיו התחיל כמו כל סטודיו רגיל ובסיומו של סמסטר א' הגענו למצב מכובד של הפרויקטים.

מי היה מדמיין שסמסטר ב' כולו יהפוך לאתגר בלתי פוסק של השיחות דרך מסכי המחשב, סגר, פחדים, דאגות וחוסר וודאות מוחלט! מי היה מעלה על דעתו שננהל את הסטודיו בשלט רחוק ללא הזדמנות להיפגש פיזית, בלי סקיצות על הנייר, בלי עפרון ביד ובלי מודלים!

אבל הוכחתם, לא רק שזה אפשרי, אלא שניתן להגיע לתוצאות נפלאות למרות הכל, ובתנאי שיש רצון, יש תשוקה ויש מחויבות. וזה לגמרי לא מובן מאליו! ההישג הזה הוא שלכם! לא ויתרתם ולא נכנעתם. והגשות סוף שנה היו בין הטובות שראיתי בחיי. כל הכבוד לכם!

בית הספר נתן לכם כלים. עכשיו מתחיל השלב של הלמידה העצמית, ואני משוכנע שכל אחת ואחד מכם יתווה את דרכו על בסיס השנים שעברתם ובזכות הכוח שרכשתם בשנה האחרונה. זאת הייתה חוויה אדירה לעבור את התקופה הזאת, ויכול להעיד על עצמי כי בשבילי היא תישאר בלתי נשכחת לנצח.

תזכרו באתגרים הבאים את עצמכם איך המשכתם ולא נשברתם!

קצת עצוב, כי הפעם מרגיש שנפרד מכם, אבל מקווה מאד שנשמור על קשר שהתפתח ביננו בתקופה המוזרה והלא פשוטה הזאת. מאחל לכם המון הצלחה והמון אהבה!

שלכם תמיד,

אלכס

אנחנו מזמינים אתכם להיכנס

לתערוכה