חנן קדמון

"בעמק לא שווה"

אם תפגוש אדם שבור שב איתו על סף השבר הארור אל תנסה לתקן אל תרצה שום דבר ביראה ובאהבת הזולת שב איתו שלא יהיה שם לבד

מנחה: אדר' איציק אלחדיף

הפרויקט מנסה לאפשר מפגש של בני תרבות שונים הנמצאים בקונפליקט זה עם זה וזאת מבלי לוותר על הזהות ושימור הקונפליקט  מתוך הבנה כי הקונפליקט הוא חלק מעיצוב הזהות התרבותית שלנו.
הפרויקט קיבל השראה מהמאמר wall game של lebbeus woods וממנו לקחתי השראה כיצד לגשר בין שני הצדדים. את הפרויקט בחרתי לבחון במרחב שבין העיר ביתר עלית החרדית והכפר נחלאין הערבי. את המפגש ביניהן אפשרתי על ידי יצירת שפה של אפשרויות מפגש בין שני הצדדים, כאשר כל רעיון מבוטא בבניין יחודי האים לשלב בהכרות.

השלב הראשון של ההכרות הינו "סחור סחור" ובו הרעיון של מפגש ראשוני וחשדני ולכן היכולת להיפגש היא ללא מגע וישנה תנועה ללא חדירה מהמחולל של הפרויקט וקבלת השראה ממנו. התנועה היא סיבובית ונקודות החיכוך הן נקודות המפגש ומקבלות מיקוד על ידי האור וההקשר בין החללים. הרעיון מיושם בבניין בית ספר מפני שזהו מקום מגדלים ומחנכים את דור העתיד, ובו בעצם מודגש השוני בין הצדדים. לפיכך הבנייה היא בצורה של שני אבות טיפוס של בנייה וכל אחד שומר על זהותו ולא ניתן לעבור דרך טיפוס בנייה אחד בכדי להגיע לאחר.

השלב השני בתהליך המפגש נקרא "רצוא ושוב" והוא שלב מתקדם יותר על רצף ההכרות. הוא נסמך על מכנה משותף רחב יותר ועל צורך משותף ולכן הוא מבוטא במבנה השוק בו המסחר משותף לשני הצדדים. הרעיון מתבס על הקשר הגדל וכעת ניתן ואף צריך לגשת בין שני אבות הטיפוס של הבנייה בכדי לנוע במרחב בחופשיות. התנועה הינה לינארית וקטועה והמעבר בין הצדדים הינו הכרחי ויכול  להתרחש אף דרך מעבר וחדירה לתוך מרחב המחוללים של הפרויקט. נקודות החיכוך בין שתי אבות טיפוסי בנייה הינו ישיר יותר, נוקד יותר וחודרני והקשר נעשה ממוקד בזכות האור והתנועה.

הפרויקט

תוכנית כללית

מודלים

תוכנית ביס

תוכנית תנועה ביס

חתך ח-ח ביס

הדמית חתך

חתך ז-ז ביס

הדמיה חתך ביס

שוק כללי

תוכנית שוק

תוכנית תנועה שוק

חתך שוק

הדמיה חתך שוק

מבט נוף

מבט לבריכה