מיכל ולנטין מלכי

"החוץ הפנימי"

"אנחנו אלופי העולם בלרצות לנסות ואחרי ההפסדים הניצחון הרבה יותר מתוק, אנחנו אלופי העולם."-חנן בן ארי

מנחה: אדר' איציק אלחדיף

רקע:

כאשר היתי בת 18 סבלתי מדיכאון קליני, והצבא בחר שלא לגייס אותי. בגלל שהצבא הוא סמל סטטוס חברתי, הסיטואציה הזו הרחיקה אותי מהחברה והרגשתי מנותקת ושונה.

נורא רציתי לתרום אז החלטתי להתנדב במרפאה שנתיים. שם חזרתי למסלול החיים והרגשתי חלק ממשהו. אך עדיין, הרגשתי שיש לי עוד דרך לעבור. החלטתי לקבל עזרה חיצונית ועברתי תהליך משמעותי עם עצמי .

בפרויקט הגמר זיהיתי הזדמנות גדולה. החלטתי לחקור ולשאול שאלות אודות היחס והטיפול באנשים עם רגישויות נפשיות – אותן "מחלות שקטות" בדוגמת דכאון ופוסט טראומה, שבדרך כלל מורחקים מהחברה והחברה אף "מפחדת" מהם, בשונה ממחלות פיזיות.

בחנתי וחקרתי את אופן ייצוגן ומעמדן של מחלות נפשיות לאורך ההיסטוריה.

מאז ומתמיד טופלו חולי נפש באכזריות והובנו בצורה לא נכונה. בחברה האמינו כי מחלות נפשיות נגרמו כתוצאה מכישוף או אל כועס.

עד המאה ה-18 אנשים שנחשבו למוזרים ולא שגרתיים הוכנסו למקלטים. מקלטים היו הביטוי האדריכלי הראשון שתוכנן למטרת דיור לאנשים הסובלים מהפרעות פסיכולוגיות, אך במטרה להדיח אותם מהחברה ולא לטפל בהפרעות שלהם. לעתים קרובות אנשים אלו אף הוחזקו בצינוק נטול חלונות, הוכו והיו כבולים במיטתם.

במאה ה19 החלה רפורמה בטיפול נפשי בארצות הברית. המחקר הוביל לייסוד מוסדות ראשוניים נפשיים. למרות המאמצים הרבים, המוסד היה מטונף והציע טיפול מוגבל. החל משנת 1954 הוכנסו תרופות אנטי פסיכוטיות, שצברו פופולריות, והוכיחו מאז ועד היום עזרה אדירה בשליטה בתסמינים של הפרעות פסיכולוגיות מסוימות, כפי שאנו מכנים דור הפרוזאק.

במהלך החיים נעמד האדם מול אתגרים נפשיים. כשהאדם מבין שהוא זקוק לעזרה – שם באה לידי ביטוי הגדולה שלו. המקום שאני מעוניינת לתכנן מנסה לספק את העזרה הזו.
שאלתי את עצמי כיצד כאדריכלית, אוכל לברוא חלל שיכול לעזור לחולים, לרופאים ולמטפלים, וככלל לחברה כולה, לחיות יחד, להשתלב חברתית ולייצר אינטראקציות חברתיות וכמו כן מצבי פרישות למטופלים. 
התחלתי לחקור מה כל האנשים באשר הם זקוקים בסביבה שלהם כדי ליצור סביבה בריאה?

  • צבעים מרגיעים
  • חומרים טבעיים
  • חללים פתוחים ונושמים
  • תאורה טבעית
  • שקיפויות בין חללים.

מיקום:

כביקורת על החברה "הבריאה" שבעצם מנדה ממנה ומחנכת לפחד מאותם אנשים פגועי נפש, לעומת אנשים חולים פיזית שאותם מחבקים ומכילים, בחרתי כמקרה מבחן להתמקד ברחוב אוסישקין בתל אביב, הנמצא בסמוך לפארק הירקון.

הצפון הישן של תל אביב, אזור מאוד יקר ומבוקש, המכיל אוכלוסייה בריאה ואמידה.

אני מנסה להפוך את המקום הזה, שצביון האוכלוסייה בו זהה יחסית, כמקום מוגן מצד אחד, ויחד עם זאת מקום שיאפשר הכלה ושילוב קבוצות אוכלוסייה פגועות נפשית בסביבה שגרתית, פסטורלית ומרגיעה.

הניסיון שלי הוא לברוא מקום, שהאדריכלות שלו תצליח לבטא את ההפשטה של האדם, את נבכי נשמתו. כשם שהאדם חושף את המקומות הכי אישיים שלו, את היסודות, כך הבניין חושף את היסודות שלו, את הפנים – פוער את האדמה ממנה הוא מתנוסס, ומייצר קשר לקרקע, לאדמה. 
במהלך הסמסטר ניסיתי לחקור בעזרת מודלים איך לייצר חללים שיכולים לרפא את כולם – את הבריאים ואת החולים.

הפרויקט:

רחוב אוסישקין בנוי מבניינים בעלי ארבע עד שש קומות על עמודים.
סיפחתי אלי לפרויקט ארבעה מבנים וחוררתי אותם כדי לייצר גינות פנימיות אינטימיות.

רחוב אוסישקין מבטא את רשת הדרכים הפורמאלית- המבניות החברתית הקיימת, והרחובות התת קרקעיים מבטאים את המעברים הא-פורמאליים שבהם שזרתי את המחלקות הטיפוליות, ומתנקזים לפארק – המנוע המחייה והמפרה את הסביבה.

המגורים יושבים על יסודות הבניין החשופים, כאמירה שהפרט פותח את עצמו לסביבה ולחברה הפגועה נפשית, הוא חשוף ולא אטום מפניה. כמו כן, מתאפשרים שימושים נוספים במרקם המגורים, כגון גלריות, ובתי מלאכה. אלה משרתים את צורכי הקהילה החולה והבריאה ומעודדים כלכלה מקומית.  

בפארק יש מרכז סיוע שממנו מובלים דרך המעבר התת קרקעי למתחם המגורים והמרחב הציבורי המרכזי .
בפארק ישנם חללים שמשמים לשיעורי ספורט כמו יוגה ופילטיס אשר מחברים את הגוף לנפש לכלל החברה , לכל שכבות הגילאים וכן שיעורי אומנות שמחקרים מראים שטיפול באומנות עוזר מאור לנפש להתחזק ולהיפתח.

המקום החשוב בפארק הוא מרכז הסיוע וממנו חדר טיפול של פסיכולוג ומתחתיו חלל הפרישות שהוא בעצם מבטא את ההתמודדות הנפשית הפנימית של כל נפש אדם באשר היא
כולנו מצוינים בלהדחיק את כל מה שמפחיד ומלחיץ אותנו ואז זה נאגר בגופינו ובנפשנו.
בחלל הפרישות נשאלות שאלות כמו : מה בעצם משמעות החיים? , איך אני בתור בן אדם שיש לו בעיה  מתמודד איתה וממשיך?

כשאנו מגיעים לחלל זה אנו בעצם תוהים איך מורידים מהנפש שלנו את המחשבות השליליות איך אנו ממשיכים להתקדם למעלה.
מאותו חלל פרישות אנו מגיעים למנהרה תת קרקעית וזהו בעצם התהליך שלנו עם הנפש שלנו, במנהרה יש מוצגי אומנות , פסלים של כל אדם אשר העובר את התהליך שלו במרכז הסיוע.
המעבר מחבר בין מרכז הסיוע והפארק למתחם המגורים ומיועד לכלל האנשים כדי שכולם יוכלו להגיע ולראות את המייצגים של המטופלים המחלימים שלנו.

חפרתי באדמה כדי ליצור חללים ציבוריים וסמי ציבוריים.
החלק התת קרקעי וקומת הקרקע משמשים לחברה כולה גם הבריאה וגם החולה.
בקומות אילו יש מסעדות חנויות ספריה וביניהם גינות פנימיות אינטימיות.
בעצם יצרתי במתחם המגורים מעבר הממשיך לכלל העיר תוך כדי חשיבה על מקום אינטימי והרמוני לכלל האוכלוסייה.
קומה א משמשת את האנשים שעוברים תהליך נפשי ופנימי לחדרי מלאכה , ריפוי בעזרת מוסיקה, וכדומה.
קומה ב אלה הם המגורים של האנשים שעוברים תהליך ריפוי אישי ונפשי. מגורים אלה תוכננו בקפידה תוך הדגשת כל בניין והתהליך שלו.
שני הבניינים הקדמיים מיועדים לאנשים אשר רק מתחילים את התהליך ושם גם גרים, מגורים אלה הם משותפים, כלומר לכל בן אדם יש חדר משלו אבל החללים הציבוריים כמו מטבח סלון ומרפסות הן ציבוריות וכך כל אחד עוזר לאחר בתהליך ויוצר ערבות הדדית ודחיפה כל אחד לנכונות שלו, ומידי שבוע יש בחלל הציבורי הכללי שיחות קבוצתיות עם פסיכולוגים, פסיכיאטרים ואנשים שהבריאו כדי לעזור בתהליך וכן שיהיה בליווי אנשי מקצוע.

שני הבניינים האחוריים משמשים לאנשים שהם עברו את התהליך הראשוני וממשיכים לשני , במגורים אלה יש דירות של שני חדרי שינה שמיועדים לשני מטופלים או לחילופין למטופל ומשפחתו ואכן גם כאן יש מידי שבוע בחלל הציבורי הכללי שיחות קבוצתיות.
כל הפרויקט שלי בעצם רצה להגיע לתוצאה של הכלת האחר לטפל ולשקם אותו ולשזור אותו בחברה ואז שימשיך בהמשך חייו.
בהקשר לעידן הקורונה הריחוק החברתי הגן על האוכלוסייה מהנגיף אבל העצים את הבדידות וחל גידול של 44% במספר הפניות בנושא דיכאון.
אסכם בשיר של חנן בן ארי שמסכם את התחושות שלי לכל אורכה של השנה המשמעותית הזו:
אחרי הכל אנחנו אלופי העולם בליפול ולקום
כמו עוף חול אנו נשרפים לפעמים , אבל בוחרים להמשיך לחיות
אנחנו אלופי העולם בלרצות לנסות
ואחרי ההפסדים הניצחון הרבה יותר מתוק
אנחנו אלופי העולם.

הפרויקט

מודל רעיוני

מודל רעיוני

תוכנית קרקע כללית ותוכניות קרקע מפורטות

חתך בפארק שבו ניתן לראות את חללי הטיפולים

מבט לרחוב אוסישקין ממרכז הטיפולים בפארק

מבט לחזיתות המגורים המחודשות

חלל הפרישות

תוכנית תת קרקעית כללית ומפורטת

חתך שעובר בפארק ובמתחם המגורים

מבט לגלריה התת קרקעית

חתך במתחם המגורים והחלל הציבורי התחתון

תוכנית קומת מגורים ופירוט של כל סוג בניין

מבט למתחם המגורים מרחוב אוסישקין

מבט מתוך הספריה במתחם המגורים

מבט פנימי ממתחם המגורים