חנה רוסומאחו

"The Yellow Brick Road"

התחדשות עירונית במדרחוב רוטשילד| ראשון לציון

מנחה: אדר' אלכס קרט

ברחוב היזמות המתפתחת בעולם לאחרונה, החלטתי לא להתמקד במקומות שאני מכיכרה אלא במקומות צריכים אותי. נזכרתי בפסטיבל היין שמתרחש מדי שנה בראשון לציון ע"ש היקב שקיים בראשון לציון יעקבי כרמל מזרחי; הפסטיבל הופך את הרחובות לצבעוניים וחגיגיים ויפים ומשתרע על מספר רחובות מרכזיים בניהם רחוב הרצל, רוטשילד וגן העיר. הפוטנציאל הטמון במדרחוב רוטשילד פתאום יוצא לאור ותהיתי לעצמי, למה לא כל השבוע כל-כך צבעוני וחי פה? למה לא כל השבוע יש תנועה? למה למקום כל-כך מרכזי בראשון לציון אין את היחס שמגיע לו?

מכאן היה לי ברור שאת פרויקט הגמר שלי אבסס על חידוש והחייאת אזורי מסחר מוחלשים במרכז העיר שנדחקו לפינות בעקבות הקמת אזורי מסחר גדולים וחדשניים בפאתי העיר.

שדרות רוטשילד היה מרכז המושב הוותיקה של ראשון לציון ומרכז התכנסות עיקרי בעבר.

כיום המדרחוב אינו מתפקד מבחינה אורבאנית ובכך אינו משמש את העיר, את התושבים ואת המבקרים במקום.

החזון של הפרויקט שלי היה להחיות את רחוב רוטשילד ואת מדרחוב רוטשילד בפרט. ליצור מרכז התכנסות עיקרי כפי שהיה בעבר ולהפוך את המדרחוב לנקודת ציון בעיר.

התחדשות עירונית היא בעצם תהליך לחידוש ושדרוג אזורים עירוניים ותיקים או מוזנחים שנועד למצות את פוטנציאל השימוש בקרקע ולשמר שטחים ירוקים, בניית מרחבים ירוקים ומוסדות ציבור באמצעות ניצול נכון של קרקעות, בנייה לגובה, שיפור תשתיות, כבישים ומדרכות. ביכולותיו של התהליך להחיות שכונות חלשות ומוזנחות ולהפוך אותן לאבן שואבת לזוגות צעירים המבקשים לגור בסביבת מגורים מטופחת, איכותית ומודרנית.

הפרויקט