תום וינברג

"מפגש מרקמי אורבני"

מנחה: אדר' נועם סרי-לוי

פרויקט הגמר שלי נקרא מפגש מרקמי אורבני והוא עוסק ברקמות אורבניות ובשאלה כיצד ניתן ליצור מפגש וחיבור בין רקמות שונות אלו אשר מנותקות האחת מהשנייה וחסרות רצף אורבני.

נושא זה של המפגש המרקמי הביא אותי לחיפוש אחר מרחב ציבורי בקנה מידה אורבני אשר ממוקם בתפר בין רקמות שונות שלא נוצר ביניהן מפגש וחסר בהן הרצף האורבני. המקום שאותו בחרתי הוא חיפה, עיר שבה מתקיים מפגש תמידי בין הים לבין ההר, והמקום שבו בחרתי להתמקד הוא המתחם הישן של תחנה מרכזית אגד לשעבר אשר נמצא בדיוק באמצע בנקודת המפגש בניהם וגם בתפר בין שתי שכונות שונות.

פרוגרמה מוצעת – תכנון ופיתוח של אזור המפגש בין השכונות המהווה כיום חסם פיזי ומנטלי ביניהן, אך בו זמנית יכול להוות הזדמנות ליצירת חיבור ביניהן. במסגרת התכנון יהפוך מתחם אגד לשעבר, המשתרע על שטח נרחב בין השכונות, לעוגן מרכזי בעיר אשר יהווה מוקד עירוני מרכזי בעל תמהיל שימושים רחב של מסחר, תעסוקה, מלונאות, תרבות ופנאי המשולבים יחד עם מגורים חדשים שיתווספו למגורים הקיימים כיום בשכונות. מוקד עירוני זה יתרום לחיזוקן של השכונות סביבו, יצור מקומות תעסוקה ובילוי חדשים בעיר, יאפשר את המשכיות הרצף האורבני ובתוך כך פתיחת צירים נוספים לכיוון הים.

 

הפרויקט

חתך בין ההר לים

מיקום הפרויקט

תכנית גגות

תכנית-מפלס-קרקע

תכנית-מפלס-הרמפה

חתך-א-א

חתך-ב-ב

חתך-ג-ג

-מבט-1

מבט-2

מבט-4

מבט-5

מבט-6

מבט-8