ליהיא יעקב, הילה הצובאי, דניאלה פוקוטינסקי

רמלוד

רמלה עיר - מאחרת

שנה ד'

מנחה: אדר' מיכה רונה , אדר' נתי רותם , אדר' יואב לניר

רמלה, הינה עיר בעלת היסטוריה עשירה. כיום, רמלה, משמשת כעיר מחוז לאזור מרכז, כך שבכול יום ויום מגיעים אליה אנשים מערים שונות מכול המחוז והיא מרכזת בתוכה משרדי ממשלה שונים לרבות בית המשפט המחוזי.

רמלה נמצאת בין תל אביב לירושלים ורק, מה שהופך אותה לאסטרטגית כעיר מחוז וכן עבור תיירים ומבקרים. היא עיר שתושביה משלבים את שלושת הדתות העיקריות במדינה, יש בה יהודים, ערבים נוצרים וערבים מוסלמים. יש בה ממצאים ארכיאולוגים ותרבותיים שכול אחד יכול להתחבר אליהם.

השאיפה שלנו בתור מתכננות עיר, היא להפוך את רמלה מוקד משיכה לקהלי יעד נוספים.

תחילה, ניסינו למפות ולאבחן את העיר על ידי מציאת הצירים הראשיים שלה.

רחוב הרצל – הרחוב הראשי של העיר, בו מצויים רו;ב מוסדות הציבור והמוסדות הממשלתיים. השוק של רמלה המהווה גם הוא מוקד מרכזי בעיר. רחוב הרצל חוצה את העיר מצפון לדרום אך אינו עובר בכול שכונות העיר. לרחוב הרצל אופי מסחרי וממוקמות בו חנויות רבות ובתי עסק שונים, הוא אף משלב בתוכו מגורים.

בנוסף, חיפשנו ציר שיחצה את העיר ממזרח למערב ובנוסף יחבר את העיר לאזור שמעבר לכביש המהיר שכיום אין קשר בין האזורים, באופן אשר יוצר ניתוק פיזי ותודעתי לתפיסה הכללית של רמלה כעיר.

בעודנו מחפשות את הציר הנוסף, גילינו שישנו ציר שמחבר בין הערים העתיקות של רמלה ולוד שעובר דרך הכלא (כלא רמלה), אזור התעשייה והשכונות המופרדות ממרכז העיר (שכונות הקצה – גן חק"ל ושכונת ג'ואריש שמבודדת מהעיר מבחינה ביטחונית) ומשלים את רמלה ליחידה עירונית אחת.

הפרויקט

מודל

הכיכר הראשית

מבט כללי על העיר

מפה 1-7500

מרכז חינוכי מול חזית הכלא

רמלוד חזית כלא רמלה

תחנת רכבת מבט נוסף